🌶️Chiliz Chain Mainnnet

Chiliz Chain kısaca aşağıdaki tanımlara uymaktadır:

 • Chiliz Legacy Chain'in bir halefi.

 • Kendi kendini yöneten bir blokzinciri. Seçilen validatörlere güvenlik ve emniyet sağlar.

 • Zincir üzerinde yönetişime sahip dağıtılmış bir sistem

 • EVM ile uyumludur. Daha hızlı sonuçlandırma ve makul işlem ücretleri ile birlikte mevcut tüm Ethereum araçlarını destekler.

 • Ethereum Mainnet ve gelecekte diğer zincirler ile birlikte çalışabilir.

Chiliz Chain, mevcut Chiliz Legacy Chain'in daha açık ve birlikte çalışabilir halefi olmaya hazırlanıyor.

Chiliz Chain'in amacı, paydaşların güvenli bir ağ etkisine dayalı topluluk içinde Web3 deneyimleri oluşturabileceği bir Web3 ekosistemi oluşturmak isteyen kurumsal düzeydeki spor ve eğlence markaları için önde gelen blok zinciri olmak. Chiliz Fan Tokenlarının potansiyelini keşfetmekle ilgilenen herhangi bir geliştirici, 150'den fazla önde gelen spor markasından oluşan mevcut devasa ağı kullanma şansına sahip olacak. EVM uyumlu bir zincir olarak Chiliz Chain Ethereum araçlarıyla uyumlu kalacak ve CC üzerine proje inşa edilmesini basit ve kolay hale getirecek.

Chiliz Chain, bir BSC çatalıdır (bir go-Ethereum forku). Bu nedenle, belgeler de dahil olmak üzere araç oluşturma mekanizmalarının, kavramların ve ikili dosyaların çoğunun büyük ölçüde BSC ve Ethereum'dan türetildiğini söyleyebiliriz. Geth'i CLI olarak kullanmak bunlardan biridir.

EVM uyumluluğunun bu temel çizgisinden, Chiliz Chain daha kısa blok süresini ve daha düşük ücretleri destekleyen Proof of Staked Authority (PoSA) konsensüsüne sahip 11 validatörden oluşan bir sistem sunar. Staking'in en bağlı doğrulayıcı adayları daha sonra doğrulayıcı olur ve blok üretmeye başlar. Ayrıca, çift-imza algılama ve diğer prosedürler, güvenliği, kararlılığı ve zincir kesinliğini daha da garanti eder.

Temel Özellikler

Proof of Staked Authority (PoSA Mekanizması)

Proof-of-Work (PoW) merkezi olmayan bir ağ uygulamak için pratik bir mekanizma olarak onaylanmış olmasına rağmen, çevre dostu değildir ve güvenliği sağlamak için çok sayıda katılımcı gerektirir.

Proof-of-Authority (PoA), belirli seviyelerde Bizans oyuncuları (kötü amaçlı veya saldırıya uğramış) için geliştirilmiş verimlilik ve tolerans özelliğiyle %51 saldırılarına karşı bir miktar savunma sağlar. Öte yandan, PoA protokolü, doğrulayıcıların tüm yetkiye sahip olması ve yolsuzluk ve güvenlik saldırılarına eğilimli olması nedeniyle, PoW kadar merkezsiz olmadığı için çoğunlukla eleştirilir.

EOS ve Cosmos gibi diğer blok zincirlerin her ikisi de, token sahiplerinin oy kullanmasına ve doğrulayıcı setini seçmesine izin vermek için farklı türde Proof of Stake Yardımcısı (DPoS) tanıttı. Bu sistem yerelleşmeyi teşvik eder ve topluluk yönetimini destekler.

DPoS ve PoA'yı konsensüs olarak birleştirmek için Chiliz Chain, büyük ölçüde BSC konsensüs mekanizması Parlia'dan aşağıdaki özellikleri benimsemiştir:

 1. Bloklar, sınırlı sayıda doğrulayıcı tarafından üretilir.

 2. Doğrulayıcılar, Ethereum'un Clique konsensüs motoruna benzer şekilde, PoA tarzında bloklar üretmek için sırayla çalışır.

 3. Validator setleri, Chiliz Chain'deki stake yönetimine dayalı olarak seçilir veya çıkarılır.

 4. Parlia konsensür motoru, canlılık eğikliği, gelir dağılımı ve doğrulayıcı seti yenileme işlevi elde etmek için bir dizi sistem sözleşmesiyle etkileşime girer.

Yerel Token CHZ, Chiliz Chain üzerinde çalışacak yerel tokendir, tıpkı ETH'nin Ethereum üzerinde çalıştığı gibi. Bu, CHZ'nin şu amaçlarla kullanılabileceği anlamına gelir:

 • Akıllı sözleşme oluşturmak veya başlatmak için gas ücretini CHZ ile ödeme

 • Chiliz Chain ve Ethereum genelinde token varlıklarını transfer etmek gibi zincirler arası işlemleri gerçekleştirme

 • Ağ üzerinde stake yaparak ve yetkili hale gelerek ağı daha güvenli hale getirme

Blok Tarayıcısı https://scan.chiliz.com/

Last updated